وزیر امور اقتصاد و دارایی طی بیانیه ای به رئیس کل سازمان امور مالیاتی خواستار تغییر و اصلاح برخی رویه های سازمان مالیات شد. از جمله این رویه ها عبارتند از: نحوه جمع آوری و کسب اطلاعات هویتی و سابق مودیان مالیاتی با هماهنگی کامل دیگر دستگاه های اجرایی تا حداکثر ۲ ماه و الکترونیکی شدن فرایند مالیات نقل و انتقال املاک بدون نیاز به حضور مودی در سازمان برای واحدهای مسکونی در شهر تهران در یک ماه آینده.

 به گزارش ایسنا ، ابلاغیه فرهاد دژپسند خطاب به امید علی پارسا: در راستای اجرایی کردن اسناد بالادستی نظام در زمینه بهبود محیط کسب و کار و با هدف آسان تر کردن خدمت‌رسانی مودیان مالیاتی از طریق ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور موارد زیر ابلاغ می شود:

حداکثر به مدت دو ماه فرایند ثبت نام مودیان مالیاتی به محض اصلاح شود که اطلاعات مدیران در زمینه های مختلف هویتی ، ثبتی ، اطلاعات اقامتگاه قانونی یا دفتر مرکزی و پستی با استفاده از سرویس های اطلاعاتی الکترونیکی ، استعلام و بدون نیاز به ورود اطلاعات توسط متقاضی روی پایگاه سازمان امور مالیاتی سراسر کشور درج شود. همچنین بازرسی میدانی با استفاده از دستگاه های مختلف مثل سازمان تامین اجتماعی و سند مربوطه در موضوع ثبت نام مودیان برای بررسی سازمان امور مالیاتی کشور مورد پذیرش قرار گیرد. این مورد به این دلیل ضرورت دارد که تفاهم نامه با سایر دستگاه های بازرسی کننده روی چک لیست مشترک توافق صورت میگیرد.

طبق اعلام وزارت اقتصاد ، در صورتی که مودی از قبل یک بار مراحل ثبت نام برای هر یک از انواع مالیات را انجام داده باشد ، در ثبت نام جدید با استفاده از یک کلید یکتا سایر اطلاعات قبلی برای او فراخوانی می شود.

با توجه به مجوز محور بودن خدمات سازمان امور مالیات کشور مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وظیفه دارد طی دو ماه از تاریخ صدور این ابلاغیه ، دسترسی آن سازمان را به کلیه سرویس های استعلام بر خط موجود دردرگاههای ملی مجوزهای کشور یا همان GB برقرار کند.

در جهت ایجاد وحدت رویه و پرهیز از برخورد چندگانه درباره چگونگی و مبنای اجرای ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم ، حداکثر به مدت یک ماه ، شیوه نامه اجرایی این ماده تهیه شود و ضمن اطلاع رسانی به کلیه واحدهای اجرایی به اطلاع عموم رسانده شود.

حداکثر ظرف مدت یک ماه ، کلیه مراحل صدور گواهی ماده ۱۸۷ قانون مالیات های مستقیم برای واحدهای مسکونی در شهر تهران به صورت الکترونیکی انجام شده و مشکلات احتمالی رفع شود. همچنین ظرف مدت سه ماه از تاریخ صدور این ابلاغیه ، این فرایند در سطح تهران بزرگ و سایر کلانشهرهای دارای دفترچه ارزش معاملاتی ، مطابق با الگوی و سازمان ، اجرا شود.

ثبت شرکت آرایشی بهداشتی چگونه است؟

راهنمایی با توضیحات کامل ثبت شرکت آرایشی بهداشتی

ثبت شرکت آرایشی بهداشتی چگونه است؟

حداکثر تا پایان سال جاری ، ضمن برخط شدن کامل فرآیند ابلاغ بدهی مالیاتی درخواست پرداخت مالیات به صورت اقساطی و دریافت پاسخ آن به صورت الکترونیکی قابل انجام شود.

حداکثر طی مدت یک ماه ، صدور گواهی مفاصا مالیات بر ارزش افزوده برای آن دسته از مودیانی که وضعیت بدهی آنها مشخص شده است ، به صورت الکترونیکی و حداکثر پس از ۴۸ ساعت از زمان درخواست متقاضی انجام گیرد. همچنین صدور مفاصا مکتوب برای آن دسته از گواهی های مالیات بر ارزش افزوده که نیاز به مهمور شدن توسط سازمان را دارد ، پس از صدور الکترونیکی ، سریعا صورت پذیرد.

در راستای شفاف سازی مقررات مالیاتی حداکثر تا ابتدای دی ماه سال جاری کلیه مقررات و بخشنامه های سازمان چنان که به امضای رئیس سازمان به مدیران سطوح سازمانی پایین‌تر رسیده باشد. اصلاح کردن و در مورد آن دسته از مقررات و  بخشنامه های  آن سازمانی که به امضای وزیر امور اقتصاد و دارایی رسیده است ، پیشنهاد مواردی که نیاز به اصلاح دارند در قالب گزارشی ارائه شود.

نظارت بر عملکرد سازمان در خصوص احکام فوق در راستای آسان تر کردن فضای کسب و کار وظیفه معاونت امور اقتصادی است که گزارش‌های آن در دوره های زمانی دو ماهه ارائه می شود. معاونت امور اقتصاد مکلف است در جهت آسان تر کردن مستمر فضای کسب و کار خدمت کند. پیشنهادهای اصلاحی جدید در حوزه مالیاتی را با استفاده از نظرات و گزارش های نمایندگان بخش خصوصی و دستگاههای اجرایی مربوطه در بازه های زمانی سه ماهه استخراج و گزارش آن را ارائه دهد.

برای اطلاعات بیشتر راجع به مالیات به مقاله پلمپ دفاتر مراجعه کنید.

منبع این خبر: سایت خبری انتخاب