ایزو

شرایط و مراحل اخذ ایزو برای شرکت

اخذ ایزو شرکت به چه صورت است؟

گواهینامه ایزو همان گواهینامه های استاندارد بین المللی هستند که مورد تایید بسیاری از کشور های جهان هستند. اخذ ایزو شرکت یکی از مهم ترین اقداماتی بوده که بسیاری از شرکت های بزرگ در سراسر جهان به دنبال آن هستند تا از این طریق اعتبار خود را با اخذ ایزو شرکت به میزان قابل توجهی افزایش دهند. دریافت گواهینامه ایزو همواره یک تبلیغ بسیار عالی برای شرکت ها محسوب شده که در افزایش مشتریان آن ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود. کشور ایران و به خصوص سازمان ملی استاندارد ایران نیز عضو سازمان بین المللی استاندارد سازی یا همان ایزو است. سازمان ایزو در سال های فعالیت خود توانسته بیش از هزاران استاندارد برای حوزه های مختلف تدوین و تنظیم نماید. در حال حاضر هر شرکتی که موفق به اخذ ایزوو شرکت می شود همواره کیفیت بالای محصولات خود را به مصرف کنندگان ثابت و تضمین نموده و همچنین باعث افزایش قدرت شرکت در میان رقبا خواهد شد.

برای دریافت گواهینامه های ایزو بهتر است از انواع استاندارد های ایزو و همچنین شرایط اخذ و مراحل پیاده سازی آن ها مطلع بوده و سپس اقدامات لازم را انجام داد. اخذ گواهی ایزو برای برخی از شرکت ها امکان پذیر نمی باشد و دلیل این موضوع نیز عدم برخورداری از ساختار شرکتی لازم می باشد. به همین دلیل نیز کارشناسان ممیزی در بازرسی از این شرکت ها این موضوع را به آن ها توضیح داده و از شرکت ها درخواست ایجاد ساختاری شرکتی برای اخذ ایزو را می کنند.

برای آشنایی بیشتر با انواع ایزو به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

معرفی انواع استاندارد های ایزو

قبل از آن که در رابطه با شرایط و مراحل اخذ ایزو صحبت کنیم، لازم است تا با انواع استاندارد های ایزو آشنا شده و اطلاعاتی در رابطه با هر کدام به دست آورید. انواع استاندارد های ایزو به شرح زیر می باشند:

 • ایزو ۹۰۰۱ یا استاندارد مدیریت کیفیت
 • ایزو ۲۲۰۰۰ یا استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی
 • ایزو ۱۴۰۰۱ یا استاندارد محیط زیست
 • ایزو ۱۷۰۲۵ استاندارد تایید صلاحیت آزمایشگاه ها
 • ایزو ۱۶۹۴۹ استاندارد صنایع خودرو سازی
 • و…

انواع دیگری از استاندارد های ایزو همانند استاندارد OHSAS تحت عنوان استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت نیز وجود دارد که البته شباهت بسیار زیادی به استاندارد های ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ دارد. با در اختیار داشتن استاندارد های ۹۰۰۱ و ۱۴۰۰۱ نیازی به استاندارد OHSAS نخواهد بود اما برخی از صنایع به خصوص صنایع شیمیایی برای داشتن محیطی کاملا امن و بی خطر باید اقدام به دریافت این استاندارد نمایند. در ادامه هر کدام از این استاندارد ها را معرفی کرده و اطلاعاتی در رابطه با آن ها ارائه خواهیم کرد.

 1. ایزو ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ یا استاندارد مدیریت کیفیت یکی از مهم ترین و معروف ترین انواع استاندارد های بین المللی می باشد. استاندارد مدیریت کیفیت همواره فرآیند تولید و خدمات یک شرکت را مورد آنالیز قرار داده و مشکلات و نقاط ضعف آن را شناسایی می کند. گاهی اوقات شرکت ها از برخی تجهیزات و سیستم های مورد نیاز در فرآیند تولید و خدمات خود برخوردار نیستند، در حالی که برای اخذ ایزو ۹۰۰۱ فراهم کردن این سیستم ها و تجهیزات کاملا الزامی می باشد و باید حتما فراهم شوند. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ بیشتر به ساختار شرکت ها و فرآیند های قابل اجرا در شرکت ها توجه داشته و آن ها را مورد بررسی قرار می دهد.

 1. ایزو ۲۲۰۰۰

استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی بیشتر برای شرکت هایی بوده که به عنوان زنجیره تامین مواد غذایی فعالیت داشته و فعالیت آن ها توزیع و پخش مواد غذایی در یک منطقه بسیار وسیع می باشد. ایزو ۲۲۰۰۰ شامل استاندارد ایمنی مواد غذایی در زنجیره غذایی و توزیع بوده و وظیفه اصلی آن نظارت و کنترل بر مواد غذایی در حال توزیع و پخش می باشد تا هیچ گونه خطری آن ها را تهدید نکرده و موجب خرابی و فساد آن ها نشود.

 1. ایزو ۱۴۰۰۱

ایزو ۱۴۰۰۱ که تحت عنوان استاندارد محیط زیست شناخته شده و یکی از استاندارد های بسیار مهم و شناخته شده در جهان به شمار می آید. این استاندارد علاوه بر آن که به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی های زیست محیطی کمک خواهد کرد، باعث افزایش سهم بازار شرکت ها نیز خواهد شد. شرکت های بسیار بزرگی در جهان امروزه ایزو ۱۴۰۰۱ را به دست آورده و از مزیت های آن بهره مند شده اند.

 1. ایزو ۱۷۰۲۵

ایزو ۱۷۰۲۵ یا استاندارد تایید صلاحیت آزمایشگاه ها همواره برای انواع آزمایشگاه های صنعتی کاربرد داشته و استاندارد هایی در زمینه استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی، نکات ایمنی در آزمایشگاه ها و… ارائه کرده است.

 1. ایزو ۱۶۹۴۹

ایزو ۱۶۹۴۹ به صورت تخصصی برای صنایع خودرو سازی تدوین شده و دارای الزامات مخصوص این صنایع است. البته ایزو ۹۰۰۱ نیز برای صنایع خودرو سازی کاربرد دارد اما سازمان بین المللی استاندارد سازی برای صنایع خودرو سازی به صورت اختصاصی استاندارد هایی را تدوین و تنظیم نموده تا صنایع خودرو سازی در برآورده نمودن نیاز ها و الزامات مشتریان عملکرد بسیار بهتری داشته باشند.

شرایط و مراحل اخذ ایزو برای شرکت ها

به طور کلی هر شرکتی که قصد اخذ ایزو را دارد باید از تمامی شرایط و مراحل پیاده سازی آن آگاه بوده و یا از طریق شرکت ها و موسسات مختلف شرایط اخذ ایزو را فراهم نماید و در نهایت مراحل پیاده سازی استاندارد های ایزو در شرکت خود را آغاز نماید.

 • انتخاب و استخدام یک کارشناسان متخصص و باتجربه در حوزه اخذ ایزو
 • تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی سازمان
 • شناسایی نقاط قوت و نقاط ضعف سازمان
 • آموزش استاندارد های ایزو به تمامی پرسنل سازمان
 • تشکیل کارگروه هایی برای هدایت و اجرای استاندارد ها
 • تدوین و تنظیم مستندات لازم نظیر استراتژی سازمان، خط مشی، سیاست ها و…
 • رفع تمامی مشکلات و عدم انطباق ها در سازمان
 • انجام ممیزی داخلی توسط کارشناس استخدام شده
 • انجام ممیزی خارجی و در نهایت اخذ ایزو

هر کدام از مراحل ذکر شده دارای الزامات و جزئیات بسیار زیادی بوده که لازم است سازمان ها و شرکت ها به خوبی آن ها را بررسی نموده و در مراحل پیاده سازی ایزو آن ها را اجراء و رعایت کنند.

دریافت رتبه بندی و گرید یکی از عوامل موفقیت شرکت است.

هزینه های اخذ گواهینامه ایزو

هزینه های اخذ گواهینامه ایزو به عوامل و فاکتور های مختلفی بستگی دارد و به راحتی نمی توان برآوردی از هزینه اخذ ایزو برای تمامی شرکت ها و سازمان ها داشت. از جمله مهم ترین فاکتور های تاثیر گذار بر هزینه های اخذ ایزو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع شرکت و فعالیت آن
 • تعداد پرسنل فعال در شرکت
 • تعداد بخش ها و واحد های شرکت
 • حجم فعالیت ها و ارتباطات شرکت
 • میزان پیچیدگی فعالیت ها و فرآیند ها در شرکت
 • و…

بی شمار فاکتور و عامل در تعیین هزینه های اخذ ایزو تاثیر گذار هستند و هر کدام تحت شرایط مختلف می توانند باعث ایجاد تغییر و تفاوت در هزینه ها گردند.

شرکت ها و سازمان هایی که قصد اخذ ایزو را دارند، باید بدانند که هزینه های مربوط به اخذ ایزو به سه دسته تقسیم می شوند:

 • هزینه های مربوط به مشاور و کارشناس
 • هزینه های مربوط به پیاده سازی ایزو در سازمان
 • هزینه های مربوط به ثبت و صدور گواهی ایزو

موسسه حقوقی عصر جدید مهان پیشرو دارای کارشناسان و متخصصان بسیار باتجربه در زمینه ارائه مشاوره اخذ ایزو و پیاده سازی ایزو در شرکت های مختلف می باشد و همواره این شرکت برای ارائه تمامی خدمات مربوط به اخذ ایزو هزینه های بسیار مناسب و مقرون به صرفه ای را از شرکت ها و سازمان ها دریافت می کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا