ثبت برند

خانه » ثبت برند

ثبت برند

نحوه ثبت برند و علامت تجاری چگونه انجام میشود؟ با توضیحات و اطلاعات کامل در مقاله زیر توسط موسسه حقوقی ثبت عصر جدید.

ثبت برند موضوعی است که امروزه مشغله فکری بسیاری از فعالان جوامع است.اما بسیاری از افراد شناخت کاملی با برند و نحوه ثبت برند ندارند؛ ما پیشنهاد می کنیم حتما این متن را به دقت مطالعه فرمائید و اطلاعاتی کامل راجع به ثبت برند و طراحی لوگو دریافت کنید.

در اینجا در رابطه با نحوه ثبت برند، راهنمایی ثبت برند ، تفاوت برند حقیقی و حقوقی ، مزایای ثبت برند رساندن برند، مدارک مورد نیاز آن ،دلایل ثبت برند اطلاعاتی راجع به لوگو وجود دارد که به طور کاملا ساده توضیح داده شده است، بخوانید. در واقع ثبت برند، یک نام، عبارت، علامت، نماد و طرحی که خدمات و یا محصولی خاص را مشخص میکند. یکی از دلایل اصلی ثبت برند، ایجاد تفاوت میان محصولات و خدمات صورت می گیرد.

شرکت ها جهت شناخته شدن و بدست آوردن بازار کار خود اقدام به ثبت علامت تجاری و برند مربوطه میکنند. درباره ثبت برند مطابق قانون، می توان گفت: صاحب یک نام و علامت تجاری حق استفاده انحصاری و امکان پیگیری قانونی دارد؛ و برای اشخاصی که حقوق انحصاری صاحب علامت تجاری را نقض کنند مجازات کیفری تعیین شده است.

در واقع برندی که ثبت می شود، مشابه شناسنامه فرد فقط و فقط مختص شخص صاحب علامت است و حق امتیاز آن متعلق به شخص مربوطه می باشد.

همچنین ثبت برند یکی از راه های جلب توجه و جذب کردن مخاطب است. در رابطه با مزایای ثبت برند بیشتر بدانید:

مزایای  ثبت برند

 1. با ثبت برندتان، فرد دیگری نمی تواند از برند شما برای کالا و خدماتش استفاده کند.
 2. ثبت برند موجب ایجاد شهرت و شناخته شدن شرکت شما میان عموم مردم می شود.
 3. تعلق گرفتن اعطای نمایندگی به شرکت مورد نظر
 4. افزایش سرعت در بازاریابی
 5. حق استعمال انحصاری از علامت تجاری
 6. قابلیت نقل و انتقال و…

شرایط و راهنمایی ثبت برند

نحوه ثبت برند به چهار مرحله تقسیم می شود، از جمله مراحل آن: انتخاب نام و علامت تجاری، استعلام نام، ارائه مدارک و سپس ارجاع آن به کارشناس و آخرین مرحله که مشخص می شود برند در چه وضعیتی وجود دارد که در اینجا به طور کامل و جامع به شرح آن پرداخته ایم.

انتخاب یک نام و عنوان مناسب

برای انتخاب عنوان برند مورد نظر باید به نکات زیر توجه کرد:

 • علامت ها و نام های استفاده شده و مشهور قابلیت ثبت ندارند و حتی شباهت های ۵۰ درصدی امکان ثبت شدن پایینی دارند.
 • نام های برخلاف موازین اخلاقی و اسلامی امکان ثبت ندارند.
 • استفاده از اعداد به تنهایی در هیچ صورتی قابل ثبت نیست.
 • استفاده از اسامی خاص، ساختگی، چند بخشی و ترکیبی باعث بالا رفتن شانس شما در ثبت آن می شود
 • واژه های عام مانند صندلی و واژه های توصیف کننده مانند تلخ، به تنهایی قابلیت ثبت ندارند.
 • درصورت انتخاب نام لاتین بایستی اقدام به دریافت کارت بازرگانی کنید.
 • استفاده از نمادهای دولتی مثل هلال احمر، پرچم ها، علائم مخل نظم عمومی و اخلاق حسنه، نمادهای جغرافیایی، و تاریخی ممنوع است.

استعلام عنوان برند

پس از انتخاب عنوان علامت با توجه به محدودیت های ذکر شده، باید حقیقی یا حقوقی بودن ثبت برند خود را مشخص کنید. پس از این مرحله اظهارنامه ای براساس “استعلام عنوان علامت” در جهت مشخص شدن امکان ثبت عنوان مورد نظر در طبقه درخواستی ارسال می گردد.

این اظهارنامه با توجه به ۴۵ طبقه ی موجود در رابطه با علائم تجاری ارسال می شود. که طبقات ۱ تا ۳۴ مربوط به کالاها و محصولات و ۳۵ تا ۴۵ مربوط به خدمات است.

اینکه امکان ثبت عنوان دلخواه شما در طبقه مورد نظر به وجود بیاید به برخی شرایط بستگی دارد؛ برای مثال اگر عنوان علامت تجاری شما که مربوط به مبلمان است با عنوان علامت دیگری که مربوط به قاب های عکس است، مشابه باشد، آن عنوان قابل ثبت نیست و اظهار نامه عنوان برند شما رد می شود. به این دلیل که هردو از یک طبقه می باشند و امکان وجود دو نام مشابه در یک طبقه وجود ندارد.

همچنین توجه داشته باشید، عنوان برندی که یکبار از سوی کارشناسان رد شود، شانس ثبت آن کاهش بسیاری می کند.

شما می توانید برای استعلام برندتان به سایت مالکیت معنوی مراجعه کنید همچنین شما می توانید برای استعلام برند به صورت حرفه ای و رایگان با مشاوران ما در تماس باشید.

فراهم نمودن مدارک

سومین مرحله از مراحل ثبت برند، جمع آوری مدارک مورد نیاز برای ثبت برند است.

ثبت برند به دو صورت حقیقی و حقوقی قابلیت ثبت دارد، که هر یک احتیاج به مدارک متفاوت دارد. تفاوت برند حقیقی و حقوقی در این است که در واقع تمامی افراد جزء اشخاص حقیقی می باشند که آغاز آن، تولد فرد است. اما اشخاص حقوقی در جامعه به فعالیت می پردازند مانند گروه ها، موسسات، سازمان ها و… ، اشخاص حقوقی وجود طبیعی ندارند و به صورت فرضی و اعتباری وجود دارند.

مدارک مورد نیاز برند حقیقی

کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی

کپی برابر اصل جواز

ارائه کارت بازرگانی (درصورت لاتین بودن علامت تجاری)

تصویر لوگو موردنظر در ابعاد ۶*۴

مدارک مورد نیاز برند حقوقی

روزنامه تاسیس شرکت

آگهی تاسیس

آگهی آخرین تغییرات شرکت (در صورت تغییراتی مثل تغییر آدرس، مدیریت و…)

مدارک شناسایی آخرین مدیر عامل شرکت

کپی برابر اصل جواز

ارائه کارت بازرگانی (درصورت لاتین بودن علامت تجاری)

تصویر لوگو موردنظر در ابعاد ۶*۴

مراحل ثبت برند و کارشناسی آن

پس از تشکیل پرونده و ارجاع به کارشناس اداره مالکیت معنوی،وضعیت پرونده پس ازحداقل ۴۵ و حداکثر۱۲۰ روز کاری مشخص میشود و یکی از سه حالت های زیر اتفاق می افتد که وضعیت برند شما در این مرحله مشخص می گردد.

 1. مشکلی وجود ندارد و می توانید به اقدامات بعدی بپردازید.
 2. اطلاعات شما ناقص است و یا شباهتی بین برند شما و شخص دیگری وجود دارد.
 3. درخواست شما به صورت کامل رد می شود.

اگر گزینه اول اتفاق افتاد، پرونده و اطلاعات هیچ نقصی ندارد،شما قادر به انجام بقیه اقدامات خواهید بود و با فرستادن پرونده، کلیه مدارک، روزنامه رسمی اول و دوم به اداره مالکیت معنوی، آخرین آگهی دریافت میشود.

در این مرحله، باید اقدامات مربوط به روزنامه رسمی انجام شود؛ یعنی درخواست شما که قبلا تایید شده در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ می شود. صدور این روزنامه تقریبا به ۱۰ الی ۱۵ روز کاری زمان نیاز دارد.

بعد از صادر شدن روزنامه رسمی اول ۳۱ روز برای اعتراضات احتمالی درمورد علامت تجاری شما زمان وجود دارد، اگر پس از آن اعتراضی به وجود نیامد باید به سراغ آگهی دوم بروید.

آگهی دوم به معنای داشتن شماره ثبت علامت تجاری است و در این مرحله بیش از ۸۰ درصد کار انجام شده است. اگر در خصوص آگهی دوم هم مشکلی وجود نداشت، باید برای چاپ در روزنامه رسمی کثیرالانتشار اقدام کنید و این کار نیز به ۱۰ الی ۱۵ روزکاری زمان نیاز خواهد داشت تا به صورت کامل چاپ شود.

پس از ارسال روزنامه رسمی دوم درخواست آگهی انحصاری ۱۰ ساله ثبت علامت تجاری را می دهیم که برای اینکار به وکیل نیاز است. و کار به پایان میرسد.

اگر گزینه دوم اتفاق افتاد و پرونده شما دچار نقص پرونده و یا مشابهت بود، طبق گفته سایت مالکیت معنوی: متقاضی از تاریخ دریافت پیامک ۳۰ روز (۶۰ روز جهت متقاضیان غیر ایرانی) مهلت خواهد داشت تا برای تکمیل متن نامه بر اساس موارد رفع نقص در ابلاغیه و وارد نمودن شماره ابلاغیه در فیلد مربوطه اقدام نماید. (در صورت لزوم به افزودن پیوست از نوع فایل WORD یا PDF اقدام نمایید.)

پس از رفع نقض به مانند مرحله ای که پرونده  مورد تایید بود و درپیش تر به آن اشاره شد، عمل شود.

سایت مالکیت معنوی به آدرس  http://ipm.ssaa.ir می باشد که نام تجاری و برند موزد نظر خود را  می توانید از این سایت استعلام بگیرید.

اگر گزینه سوم اتفاق افتاد، یعنی درخواست شما به صورت کامل رد شد، امکان پیگیری دوباره آن وجود ندارد.

طراحی لوگو یا علامت تجاری

امروزه به دلیل افزایش خدمات و کالاهای مشابه به هم، رقابت در عرصه صنعت و تجارت کمی سخت تر شده است. اما با پشتکار و تبلیغات امکان موفقیت در این عرصه نیز وجود دارد. خوشبختانه امر تبلیغات روز به روز درحال پیشرفت است. با متمایز ساختن شرکت از طریق طراحی و ثبت لوگو میشود در امر تبلیغات از رقبا پیشی گرفت. لوگو یا علامت تجاری باعث جذب نگاه مشتری و درک او از خدمات شرکت میشود. همچنین باعث احساس اطمینان و در نتیجه تصمیم­ به خریداری از شرکت میشود. لوگو در واقع سمبل و نشانه­ ای است که مشخصات و دامنه فعالیت شرکت را نمایان میسازد. در واقع لوگو به عنوان بخشی از هویت شرکت شناخته میشود.

انواع لوگو:

نمادهای تصویری: مثل Nike, Apple, Twitter

monogram/نوشتاری: مثل کوکاکولا, LG که نوشته اند.

logotype/ترکیب تصویر و نوشتار: مثل بانک سامان که ترکیبی از نوشتار و تصویر است.

موارد قابل توجه در انتخاب طرح

رنگ:

انتخاب رنگها در طراحی لوگو یکی از مهمترین بخشهاست.

مثلا رنگ قرمز، نارنجی و زرد بیشتر در رستورانها به کار میرود. یا رنگ آبی که نشانه­ ی قابل اعتماد بودن است.

طرح خاص:

توجه داشته باشید طرح و نمادی که انتخاب میکنید، در برابر دیگر نمادها متفاوت و خاص باشد. طرحی خاص است که گیرا و چشمگیر باشد و مخاطب را به خدمات ما جذب کند.

ساده اما جذاب:

طرحی مناسب است که در عین سادگی، جذاب هم باشد. نمادی که گیج کننده و شلوغ است، معمولا مورد پسند عموم جامعه نیست.

طرحی باعث جذب مخاطب میشود که رنگها و اشکال آن خاص و گیرا باشد. سعی کنید نمادی انتخاب کنید که سالها ماندگار باشد.

تمدید برند یا نشان تجاری

مدت اعتبار برند ده ساله می باشد که شش ماه قبل از اتمام زمان اعتبار برند باید نسبت تمدید برند اقدام شود؛ در صورت فراموش کردن و عدم اقدام به تمدید در موعد مقرر، اداره علامت تجاری تا ۶ ماه بعد از تاریخ اتمام برند اجازه تمدید را البته با پرداخت جریمه می دهد، تا باز هم بتوانیم نسبت به تمدید برند اقدام کنیم. ولی اگر بیشتر از ۶ ماه بگذرد و نسبت به تمدید برند اقدامی انجام نشود، برند از درجه اعتبار ساقط می شود و باید مجدد نسبت به ثبت آن اقدام کنیم.

امیدواریم که در مقاله بالا اطلاعات کافی در مورد نحوه ثبت برند و شرایط مربوط به ان را به شما عزیزان داده باشیم ،برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی ثبت برند میتوانید با کارشناسان مجرب و وکلای ثبت عصر جدید با شمارهای درج شده در زیر سایت تماس حاصل فرمایید.

قیمت ثبت برند یا علامت تجاری

برای اطلاعات و توضیحات کامل در رابطه با قیمت ثبت برند فارسی یا لاتین، طراحی و یا ثبت لوگو و علامت تجاری با موسسه حقوقی عصر جدید تماس بگیرید.

همین حالا تماس بگیرید

“مشـاوره و استـعلام رایـگان”

۰۲۱۴۴۲۹۵۴۳۵

۰۲۱۴۴۲۹۵۴۳۶

مطالب مرتبط:

راهنمایی اموزش و شرایط ثبت شرکت

ما قصد داریم در این مقاله راهنمایی اموزش و شرایط ثبت شرکت را به طور کامل توضیح دهیم .

۱۳۹۹/۳/۱ ۵:۵۴:۴۵
برو به بالا