[vc_row][vc_column width=”1/12″][/vc_column][vc_column width=”5/6″][vc_column_text css_animation=”slideInRight” css=”.vc_custom_1565364723376{border-radius: 5px !important;}”]شرکت سهامی خاص به زبان ساده و به طور خلاصه شرکتی است که برای فعالیت های بازرگانی ، خرید و فروش ، تولیدی و… در نظر گرفته میشود.

تمام سرمایه شرکت سهامی خاص فقط توسط موسسان شرکت تامین می شود. چون تشکیل شرکت های سهامی عام همراه با تشریفاتی طولانی است ، مواد اصلاحی قانون تجارت برای امور ساده تری که شرکای کمتری دارد ، یک نوع شرکت سهامی مقرر داشته که شرکت سهامی خاص نامیده می شود.
در شرکت سهامی خاص ، مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است. در این گونه شرکت ها صدور اعلامیه پذیره نویسی وجود ندارد و در آغاز امر ۳۵ % از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده شود.

شرکت های سهامی خاص حداقل از ۵ نفر تشکیل می شوند. این ۵ نفر از (حداقل) ۳ نفر سهامدار و ٢ نفر بازرس اصلی و علی البدل تشکیل شده که تعداد نفرات بازرسان ثابت است.

کار بازرس نظارت بر امور کارکرد مالی و دوره ای شرکت و سهامداران و گزارش آن می باشد پس بازرسان نباید هیچگونه تشابه فامیلی با سهامداران داشته باشد.

نام شرکت باید حداقل ٣ سیلاب باشد. و حداقل ۵ نام بر اساس الویت باید انتخاب شود؛
که به کارشناس سامانه ارجاع داده میشود و کارشناس سامانه بر اساس الویت اسامی، نامی را به عنوان نام اصلی شرکت انتخاب میکند.

در شرکت سهامی خاص حداقل ١,٠٠٠,٠٠٠ ریال (صد هزار تومان) به عنوان سرمایه اولیه در نظر گرفته می شود که ۳۵ درصد از سرمایه باید به صورت نقد وجود داشته باشد.

یکی دیگر از تمایزات شرکت سهامی خاص با دیگر شرکت ها در سرمایه اولیه آن است.
بعد از تایید نام٬ هنگام ثبت باید به نام شرکت، حسابی در بانک باز شود و این ۳۵ درصد باید در حساب بانکی شرکت بلوکه شود.

سرمایه اولیه در شرکت سهامی خاص بر حسب تعداد سهام است و تعداد آن ١٠٠٠ سهم می باشد.
این هزار سهم بین اعضا تقسیم می شود. به زبان ساده: بین ۴ سهامدار، ۲۵۰ سهم تقسیم میشود. (البته اجباری در مساوی بودن سهم ها نیست.)

شرکت سهامی خاص مدت اعتبار فعالیت دارد یعنی تاریخ اعتبار و فعالیت بازرسان هر سال باید تمدید یا تعویض شود. و هیئت مدیره شرکت نیز هر دو سال یک بار تمدید میشود.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/12″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_single_image image=”2993″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص

 • کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضا
 • گواهی عدم سو پیشینه اعضا

چه نوع شرکتهایی به صورت سهامی خاص ثبت می شوند؟

 • شرکتهای دولتی
 • شرکتهای تولیدی
 • شرکتهای عمرانی
 • شرکتهای نفتی
 • شرکتهای پتروشیمی
 • شرکتهای بورس
 • و…

اطلاعات مورد نیاز جهت تنظیم اساسنامه

 • اسم شرکت
 • نسبت تقسیم سهام بین اعضا و حق امضا
 • موضوع فعالیت
 • میزان سرمایه اولیه
 • آدرس و کدپستی دقیق

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

بیشترین سوالات شما درباره ثبت شرکت سهامی خاص

نقش بازرس چیست و چه شرایطی باید داشته باشد؟

در شرکت سهامی خاص ، باید دو بازرس اصلی و علی البدل وجود داشته باشد. بازرس موظف است با توجه به اساسنامه شرکت و مصوبات مجمع عمومی به صورت مستمر بر اعمال و تصمیمات مدیران نظارت داشته باشد و نظراتش را در قالب گزارشی مکتوب ، به صورت سالیانه تهیه کرده و به مجمع عمومی ارائه دهد. بر این اساس بازرس اختیار دسترسی به تمامی مدارک ، اسناد ، دفاتر و حساب های شرکت را دارد. همچنین وظیفه دارد از صحت گزارش و اطلاعاتی که هیات مدیره در اختیار مجمع عمومی قرار می دهد اطمینان حاصل کند و در صورت بروز هرگونه مغایرت ، اقدام به کسب اطلاعات صحیح کرده و به مجمع گزارش دهد.

بازرسان مجاز دارای شرایط زیر هستند:

جزء مدیران و مدیر عامل شرکت نباشد.

حسن شهرت و عدم محکومیت کیفری تاثیرگذار

عدم اشتغال به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی

حداقل ۵ سال سابقه کار مفید داشته باشد.

از لحاظ فامیلی نسبتی با مدیران و مدیر عامل نداشته باشد. و هر شخصی که خود یا همسرش از اشخاص مذکور حقوق دریافت می دارد هم نمی تواند جز بازرسین باشد.

داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس در یکی از رشته های متناسب با وظیفه محوله

آیا سهامداران شرکت سهامی خاص می توانند زیر سن قانونی ۱۸ سال باشند؟

بله ، اگر عضو هیات مدیره شرکت نباشند و فقط سهامدار باشند مانعی ندارد.

بازرس اصلی و علی البدل چه تفاوتی دارند؟

بازرس علی البدل جایگزین بازرس اصلی است و در صورتی که بازرس اصلی فوت کند و یا در صورت استعفا یا سلب شرایط از او ، وظایف او توسط بازرس علی البدل انجام میشود.

آیا نوع شرکت سهامی خاص ، تاثیر در مالیات شرکت دارد؟

خیر، میزان مالیات بر اساس نوع شرکت تعیین نمی شود. آنچه که در مالیات شرکت موثر است عملکرد مالی شرکت ها به طور سالیانه و سود خالص آن ها پس از بررسی دفاتر شرکت است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/12″][/vc_column][vc_column width=”5/6″][vc_column_text]در اینجا درباره شرکت سهامی خاص به زبان ساده توضیح داده شد برای مطالعه بیشتر مقالات ما به زبان ساده ، بخوانید:

درباره شرکت با مسئولیت محدود به زبان ساده

ثبت برند به زبان ساده

درباره اخذ کد کارگاهی به زبان ساده

تمامی اطلاعات ذکر شده در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت میشوند.

موسسه حقوقی عصر جدید مهان پیشرو در تمامی امور ثبتی از جمله ثبت شرکت سهامی خاص در تمامی نقاط ایران با مجرب ترین کارشناسان در خدمت شماست.

آدرس موسسه عصر جدید: تهران فلکه دوم صادقیه ابتدای اشرفی اصفهانی خیابان مرودشت پلاک ۸ طبقه ۵ واحد ۱۵[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/12″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”5/12″][/vc_column][vc_column width=”1/12″][ult_buttons btn_link=”url:https%3A%2F%2Fwww.linkedin.com%2Fin%2Fsabteasrejadid%2F|title:sabteasrejadid|target:%20_blank|rel:nofollow” btn_align=”ubtn-inline” btn_title_color=”” btn_bg_color=”” btn_anim_effect=”ulta-rotate” btn_bg_color_hover=”#ffffff” btn_title_color_hover=”#ffffff” icon=”Defaults-linkedin-square” icon_size=”32″ icon_color=”#1e73be” btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left”][/vc_column][vc_column width=”1/12″][ult_buttons btn_link=”url:https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fsabtasrejadid|title:sabtasrejadid|target:%20_blank|rel:nofollow” btn_align=”ubtn-inline” btn_title_color=”#ddb32a” btn_bg_color=”#ffffff” btn_anim_effect=”ulta-rotate” btn_bg_color_hover=”#ffffff” btn_title_color_hover=”#ffffff” icon=”Defaults-facebook-square” icon_size=”32″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left”][/vc_column][vc_column width=”1/12″][ult_buttons btn_link=”url:https%3A%2F%2Finstagram.com%2Fsabteasrejadid|title:sabteasrejadid|target:%20_blank|rel:nofollow” btn_align=”ubtn-inline” btn_title_color=”#e5b227″ btn_bg_color=”#ffffff” btn_anim_effect=”ulta-rotate” btn_bg_color_hover=”#ffffff” btn_title_color_hover=”#ffffff” icon=”Defaults-instagram” icon_size=”32″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_column_text] همین حالا تماس بگیرید

“مشـاوره و استـعلام رایـگان”

۰۲۱۴۴۲۹۵۴۳۵

۰۲۱۴۴۲۹۵۴۳۶[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/12″][/vc_column][/vc_row]