ثبت شرکت فوری با کمترین هزینه در ثبت عصر جدید تجربه کنید . بسیاری از این افراد نمی دانند برای شروع باید چه کارهایی انجام بدهند تا به صورت رسمی بتوانند شرکت خود را ثبت کنند. در این مقاله انواع مختلف شرکت و تمامی مراحل ثبت آن را به صورت کامل شرح می دهیم و بعد از آن به معرفی مواردی می پردازیم که بعد از ثبت به انها نیاز دارید.

در ادامه همراه ما باشید…

انواع شرکت

بهتر است قبل از ثبت شرکت یا ثبت برند با انواع مختلف شرکت ها آشنایی داشته باشید. در ادامه انواع شرکت ها را به صورت مختصر شرح داده ایم.

شرکت ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

شرکت های تجاری

این نوع از شرکت ها تحت قوانین تجارتی شکل می گیرند و هدف از تاسیس شرکت تجاری بدست آوردن سود و تقسیم سود بین اعضا است. همه فعالیت های این نوع شرکت ها تحت امور تجاری و بازرگانی است.

این نوع شرکت دارای ۷ زیر شاخه است که در ادامه آنها را مشاهده می کنید.

 • شرکت سهامی مثل شرکت های سهامی خاص و سهامی عام
 • شرکت با مسئولیت های محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت نسبی
 • شرکت های تعاونی تولید و مصرف

در ادامه معروف ترین و پر استفاده ترین انواع شرکت های تجاری را برای شما شرح داده ایم.

ثبت شرکت انواع شرکت های تجاری

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از زیر شاخه های شرکت های تجاری است. برای تاسیس شرکت سهامی خاص به حداقل ۳ شریک نیاز دارید، و اعضا بین ۳ تا ۵ نفر.

حداقل سرمایه برای ثبت این نوع شرکت یک میلیون ریال یا همان صد هزار تومان است. وجود ۲ بازرس در این نوع شرکت الزامی است. در شرکت های سهامی خاص وجود سِمتهای زیر الزامی است:

 1. مدیر عامل
 2. رئیس هیئت مدیره
 3. نایب رئیس

شرکت با مسئولیت های محدود

این نوع از شرکت با حداقل ۲ شریک قابل ثبت است. بیشتر افرادی این نوع شرکت را انتخاب می کنند که قصد انجام فعالیت های بارزگانی را دارند. حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی خاص مثل شرکت های سهامی خاص یک میلیون ریال است.

مدت مسئولیت و ضمانت شرکاء در این نوع شرکت نامحدود است مگر این که در اساسنامه مدت خاصی برای مدت مسئولیت و ضمانت شرکاء در نظر گرفته شده باشد.

شرکت تضامنی

این نوع شرکت بیشتر برای امور تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود. مسئولیت تضامنی یعنی اگر دارایی شرکت برای پرداخت قرض های شرکت کافی نباشد هر یک از اعضاء شرکت به تنهایی مسئول پرداخت تمام قرض ها و بدهی های شرکت هستند.

شرکت مختلط غیر سهامی

این نوع شرکت تحت نام مخصوصی برای انجام امور تجاری و بازرگانی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع شرکت با مسئولیت محدود و بین چند نفر شریک ضامن و یا چند نفر شریک تشکیل می شود. همان طور که از نام این نوع شرکت ها مشخص است در این شرکت ها سهامی منتشر نمی شود.

شرکت مختلط سهامی

این نوع شرکت نوع سهامی شرکت های مختلط غیر سهامی است. این نوع شرکت هم مانند شرکت های مختلط غیر سهامی بین یک عده شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود.

شرکت های نسبی

این نوع شرکت هم مانند دیگر شرکت ها بیشتر برای امور تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع شرکت بین ۲ یا چند نفر تحت یک نام تجاری تشکیل می شود. مسئولیت هر یک از اعضاء در این نوع شرکت بستگی به میزان سرمایه انها در شرکت دارد.

شرکت های تعاونی تولید و مصرف

در تشکیل این نوع شرکت ها باید حداقل ۷ نفر با تابعیت ایرانی در شرکت حضور داشته باشند. این نوع از شرکت ها با اهداف هفت گانه ای که در قانون بخش تعاونی آورده شده است تشکیل می شود.

شرکت ها مدنی

شرکت های مدنی نوعی از شرکت ها هستند که از اجتماع مالکین متععد تشکیل می شود و از مجموع سهم الشرکه ی نقدی و غیر نقدی و غیر نقدی افراد حقیقی و غیر حقیقی به وجود می آید.

با این تفاوت که مالکیت سرمایه به شخص حقوقی شرکت انتقال نمی یابد و هر شخص مالک سرمایه خود می باشد و امور به صورت مشارکتی اداره می شود.

مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت فوری با کمترین هزینه

در گذشته اکثر کارها به روش حضوری انجام می شد و ثبت شرکت هم از این قاعده مستثنی نبود. اما امروزه با توجه به الکترونیکی شدن بیشتر کارها ثبت انواع شرکت نیز به صورت اینترنتی انجام می شود.
برای ثبت شرکت فوری باید مراحل زیر را طی کنیم . در ادامه مراحل ثبت به صورت اینترنتی شرح داده شده است:

مرحله اول ثبت شرکت فوری باکمترین هزینه

از اولین مراحل ثبت شرکت این است که شما باید به دنبال شریک باشید زیرا برای شرکت با مسئولیت های محدود به ۲ نفر و ثبت شرکت سهامی خاص و عام به ۳ نفر شریک نیاز دارید.

بهتر است در انتخاب شریک خود دقت زیادی کنید زیرا در شرکت ها حق رای افراد با توجه به سرمایه اولیه و میزان سهام شان مشخص می شود. پس بهتر است به فردی که برای شریک خود انتخاب می کنید اعتماد و شناخت کامل داشته باشید.

مرحله دوم ثبت شرکت

در مرحله دوم شما باید در سایت اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری ثبت نام و فرم مربوط را با دقت کامل پر کنید.

مرحله سوم ثبت شرکت

در این مرحله باید برای شرکت تان نام مناسبی انتخاب کنید. در این مرحله شما باید ۵ نام انتخابی برای شرکت تان را وارد کنید. توجه کنید که نباید در ابتدای نام شرکت تان از کلمه “شرکت” استفاده کنید.
برای انتخاب نام شرکت قوانین و مقررات زیادی وجود دارد که می توانید در همان صفحه فرم قوانین و مقررات را به صورت کامل دانلود و مطالعه کنید.

در پایان این مرحله به شما یک شماره پیگیری داده می شود، این شماره را در جایی یادداشت کنید زیرا بعدا می توانید با استفاده از این شماره وضعیت شرکت خودتان را پیگیری کنید.

مرحله چهارم ثبت شرکت

شما در این مرحله باید مدت و موضوع فعالیت شرکت خود را انتخاب کنید. شما در این مرحله برای مشخص کردن مدت فعالیت شرکت می توانید از دو گزینه محدود یا نامحدود استفاده کنید.

همان طور که می دانید برخی از فعالیت ها نیاز به اخذ مجوز دارند. اما اگر به طور دقیق نمی دانید که موضوع شرکت شما نیاز به اخذ مجوز دارد یا ندارد می توانید از طریق همین صفحه اقدام به دانلود لیست فعالیت هایی که نیاز به مجوز دارند کرده و ان را مطالعه کنید.

مرحله پنجم ثبت شرکت فوری با کمترین هزینه

نام این مرحله “اطلاعات مرکز اصلی” است و در این مرحله شما باید آدرس شرکت خودتان را وارد کنید. البته نیازی به تایپ آدرس نیست و فقط کافی است تا شما کد پستی شرکت تان را وارد کنید و بعد با انتخاب گزینه “دریافت نشانی از روی کد پستی” فیلد آدرس به صورت خودکار پر می شود.

از صحیح بودن آدرس مطمئن شوید زیرا در آینده سامانه تمامی مدارک را به آدرس وارده شده در این صفحه ارسال می کند. همچنین اگر هنوز برای شرکت خود مکان ثابتی را انتخاب نکرده اید می توانید آدرس منزل خود یا یکی از شرکای تان را وارد کنید.

مراحل ثبت شرکت

مرحله ششم ثبت شرکت فوری با کمترین هزینه

در این مرحله شما باید میزان سرمایه اولیه خود را وارد کنید. برای ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود باید حداقل ۱۰۰ هزار تومان یا همان ۱ میلیون ریال سرمایه داشته باشید. اگر شرکت شما دارای سهام است باید در این مرحله تعداد و ارزش هر سهم را وارد کنید.

مرحله هفتم ثبت شرکت

در این مرحله شما برای رفتن به مرحله بعد حداقل نام و اطلاعات یکی از شرکای تان را وارد کنید. اگر تعداد شرکای شما بیشتر از ۱۵۰ نفر است شما باید فرم مربوط در این صفحه را دانلود و آن را پر کنید و فرم با به همراه مدارک مورد نیاز برای سامانه پست کنید.

مرحله هشتم ثبت شرکت

در این مرحله باید سِمت افراد و تاریخ شروع فعالیت انها را وارد کنید.

مرحله نهم ثبت شرکت

در این مرحله باید میزان سهام هر یک از افراد را مشخص کنید.

مرحله دهم ثبت شرکت

در این مرحله باید اطلاعات مربوط به نماینده شرکت و برخی از اختیارات آنها را تکمیل کنید.

مرحله یازدهم ثبت شرکت فوری با کمترین هزینه

اگر قصد ثبت شعبه برای شرکت خود را دارید باید در این مرحله اقدام به وارد کردن اطلاعات شعب خود کنید. البته اگر هنوز شعبه ای ندارید می تواند از این مرحله رد شوید.

مرحله دوازدهم ثبت شرکت

در این مرحله باید روز و ماه سال مالی خود را وارد کنید و بعد روزنامه مالی شرکت خود را از لیست موجود در سامانه انتخاب کنید.

مرحله سیزدهم ثبت شرکت

در این مرحله شما باید متن صورت جلسه را به صورت کامل تایپ کنید.

مرحله چهاردهم ثبت شرکت

در این مرحله شما باید متن تقاضانامه یا متن اظهارنامه خود را وارد کنید.

مرحله پانزدهم ثبت شرکت

در این مرحله شما با انتخاب گزینه "دریافت متن اساسنامه" فرمی برای شما ظاهر می شود که با استفاده از اطلاعاتی که در مراحل قبلی وارد کردید پر شده است.

پایین این فرم یک سری از قوانین نوشته شده است که بهتر است این قوانین و متن فرم را مطالعه کنید. اگر در فرم اطلاعات اشتباهی درج شده بود میتوانید به مراحل قبلی برگردید و اطلاعات اشتباه را تصحیح کنید.

قوانین ثبت شرکت ها

مرحله شانزدهم ثبت شرکت فوری با کمترین هزینه

این مرحله هم مانند مرحله قبلی است و با انتخاب گزینه "دریافت متن شرکت نامه" می توانید متن شرکت نامه را مشاهده کنید.

مرحله هفدهم ثبت شرکت

این مرحله هم مانند مراحل قبل است و اگر همه مدارک شما کامل باشد میتوانید از این مرحله هم عبور کنید.

مرحله هجدهم

در این مرحله شما باید لیستی از مدارک را آماده و در صفحه سامانه تیک آنها را بزنید. این مدارک عبارتند از:

 • دو نسخه از شرکت‌ نامه تکمیل ‌شده
 • دو نسخه از تقاضا نامه تکمیل ‌شده
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل ‌شده
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع ذی ‌ربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد
 • تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت کلیه شرکا و مدیران و هیئت نظارت، در صورت داشتن هیئت نظارت (در مواردی که تعداد شرکا بیش از ۱۲ نفر باشند.)
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه جهت اعضاء هیئت مدیره و مدیرعامل
 • دو نسخه صورت‌ جلسه مجمع عمومی مؤسسین
 • اصل وکالت‌ نامه وکیل دادگستری در صورتی که ثبت توسط وکیل صورت پذیرد
 • ارائه اقرارنامه مدیران و بازرسان

دو نکته مهم در اینجا لازم به ذکر است:

 1. طبق قوانین اداره ثبت شرکتها در زمستان ۱۳۹۷ کسانی که برای ثبت شرکت و یا تغییرات شرکت و یا دفاتر پلمپ از شهر تهران و شهرستانهای استان تهران اقدام میکنند ، نیازی به برابر اصل کردن مدارک هویتی خود برای ارسال به اداره ثبت ندارند.
 2. ونیز از خرداد ۱۳۹۸ تمام کسانی که برای ثبت شرکت در سراسر ایران اقدام میکنند دیگر نیازی برای گرفتن عدم سوء پیشینه و ارائه ان به اداره ثبت شرکتها ندارند،چون این اداره به اداره نیروی انتظامی لینک شده و به صورت انلاین این کار انجام میشود ، و اگر فردی دارای سوء پیشینه باشد باید برای رفع ان اقدام کند. این روند باعث شده تا ثبت شرکت سریعتر از قبل انجام شود.

مرحله نوزدهم

در اخرین مرحله شما باید مدارکی که در مرحله قبل خواسته شده بود را آماده کنید. یادتان نرود که تمامی مدارک لازم باید توسط شرکای تان امضاء شود.

بعد از فراهم کردن مدارک و انجام همه کارها شما باید مدارک را از طریق پاکت های مخصوص به اداره ثبت شرکت ها در تهران پست کنید.

اگر یادتان باشد در مرحله سوم به شما یک شماره رهگیری داده شد، شما بعد از ارسال مدارک می توانید با استفاده از همان شماره وضعیت پرونده خود را مشاهده کنید.

بعد از ارسال مدارک و پایان مراحل بالا ممکن است برای پرونده شما سه حالت زیر پیش بیاید:

حالت اول

در این حالت اگر پرونده شما مشکلی داشته باشد که قابل رفع شدن نباشد پرونده شما رد می شود و شما برای ثبت باید دوباره مراحل بالا را تکرار کنید البته قبل از قبت شرکت جدید پرس و جو کنید و علت رد شدن پرونده خود را پیدا کنید.

حالت دوم

در این حالت اگر پرونده شما مشکلی داشته باشد که قابل حل شدن باشد پرونده شما در این دسته قرار میگیرد و برای شما ابلاغیه ای ارسال می شود و شما را از مشکلات پرونده ی تان با خبر می کند و شما می توانید بعد از رفع مشکلات برای ثبت دوباره سعی کنید.

حالت سوم

در این حالت اگر پرونده شما هیچ مشکلی نداشته باشد، پرونده شما تایید می شود و شما باید به صورت حضوری به اداره ثبت مراجعه کنید و اقدام به امضاء یک سری دفاتر مدارک خود را دریافت کنید.

بعد از حضور در اداره ثبت شرکت شما باید اقدام به صدور اگهی کنید. بدین منظور شما باید به سایت روزنامه رسمی شرکت مراجعه کنید و پس از پرداخت برخی هزینه ها، اگهی تاسیس شرکت خود را در روزنامه های رسمی کشور ثبت کنید.

بعد از صدورو درج اگهی در روزنامه شما باید دفاتر پلمپ تجاری (یعنی دفتر کل و روزنامه شرکت) را دریافت کنید و بعد از گذشت چند ماه از ثبت خود می توانید اقدام به اخذ کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی کنید.

پرونده های ثبت شرکت

اگر انجام مراحل بالا برای شما ممکن نیست و یا توانایی انجام چنین کارهایی را ندارید می توانید برای ثبت به موسسات حقوقی مراجعه کنید. این موسسات حقوقی تمامی مراحل قانونی ثبت را برای شما انجام می دهند و نیازی نیست که شما تمامی مراحل بالا را انجام دهید.

برخی مدارک که بعد از ثبت شرکت به آنها نیاز پیدا می کنید

بعد از ثبت شما باید برای شروع فعالیت یک سری مدارک را دریافت کنید، بسیاری از افراد با این مدارک آشنا نیستند و نمی دانند کاربرد هر یک از این مدارک چیست. در ادامه برخی از مهم ترین مدارکی که بعد ازتاسیس شرکت به آنها نیاز پیدا می کنید را برای شما توضیح داده ایم.

اخذ استاندارد ISO

استاندارد ایزو (ISO)

حتما شما هم شرکت های معتبر و مشهور را دیده اید که برای کسب اعتبار بیشتر اعلام می کنند که موفق به اخذ ایزو شده اند.

ایزو(ISO) در واقع خلاصه شده کلمات International Standard Organization است. ایزو (سازمان بین المللی استاندارد سازی) یک شرکت بین المللی است که از نهادهای مختلف استاندارد تشکیل شده است.

تعداد این نهادها به بیشتر از ۱۴۰ نهاد هم می رسد، هر یک از این نهادها از از یک کشور هستند. ایزو یک سازمان غیر دولتی است و مانند دیگر نهادهای بین المللی وابسته به دولت و نهاد خاصی نیست.

این سازمان در سال ۱۹۴۷ میلادی تاسیس شد و هدف این سازمان توسعه استاندارد سازی و دیگر فعالیت های مربوطه به استاندارد سازی است.

استاندارد های ایزو انواع مختلفی دارند و کسب نشان استاندارد های ایزو توسط شرکت ها و برند ها باعث کسب اعتبار و برند سازی می شود.

اخذ استاندارد ISO

کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی برای شرکت هایی که قصد فعالیت در امور تجاری و بازرگانی را دارند امری مهم است. کارت بازرگانی کارتی است که افراد حقیقی و حقوقی با استفاده از آن می توانند اقدام به واردات و صادرات کالا کنند.

بر اساس اخرین قوانین صادرات و واردات کالا برای همه افراد مجاز نیست و افراد تنها با داشتن کارت بازرگانی می توانند اقدام به واردات و صادرات کالا کنند.

کد اقتصادی

کد اقتصادی یکی دیگر از مدارکی که مدیران به آن نیاز پیدا می کنند کد اقتصادی است. طبق قانون اداره دارایی هر شرکت نیاز به یک کد اقتصادی دارد. کد اقتصادی نحوه عملکرد مالی یک شرکت را مشخص می کند. یکی از مهم ترین کاربرد های کد اقتصادی در هنگام پر کردن اظهار نامه مالیاتی است.هرشرکتی بعد از دریافت گواهی ارزش افزوده باید برای دریافت کد اقتصادی اقدام کند.

کد اقتصادی به دو نوع میباشد : کد اقتصادی حقیقی (شخصی)  و  کد اقتصادی حقوقی (شرکتی).

کد اقتصادی-ثبت عصرجدید

گواهی ارزش افزوده

اخذ گواهی ارزش افزوده برای شروع فعالیت های اقتصادی ضروری است. بنابراین شرکت هایی که اقدام به فعالیت در زمینه امور اقتصادی دارند باید اقدام به اخذ گواهی ارزش افزوده کنند.

ارزش افزوده یا همان مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که به طور غیر مستقیم به قیمت نهایی کالا ها اضافه می شود، این مالیات توسط مصرف کننده پرداخت می شود و شرکت ها هم وظیفه دارند تا این مالیات را به خزانه دولت واریز کنند.

رتبه بندی شرکت ها

شرکت ها برای انجام و اجرای قرارداد با نهاد های دولتی نیازمند اخذ رتبه می باشند در غیر این صورت نهاد ها و سازمان های دولتی نمی توانند با شرکت ها قرارداد ببندند.

اخذ رتبه بندی شرکت ها برای هر شرکتی که نیاز به ارتباط و بستن قرارداد با سازمان های دولتی دارد لازم است و علاوه بر این اخذ رتبه باعث می شود تا بین دیگر رقبای تان شناخته تر شوید و برای برند خود اعتبار کسب کنید.

رتبه بندی شرکت ها انواع مختلفی دارد که در ادامه آورده شده است:

 1. رتبه بندی شر کت ها ی پیمانکاری
 2. رتبه بندی شرکت ها ی مشاوران
 3. رتبه بندی شرکت های انفورماتیک
 4. رتبه بندی شرکت های طرح و ساخت
 5. رتبه بندی انبوه سازان

رتبه بندی یا گرید شرکت ها طبق نظر سازمان فنی و عمران استاندارد به دو دسته زیر تقسیم شده اند:

 • شرکت های پیمانکاری
 • شرکت های مشاوره ای
ثبت تغییرات شرکت-ثبت عصرجدید

تغییرات شرکت

تغییرات شرکت اقدامی است بعد از تاسیس شرکت در شرکتها بابت تغییراتی  بوجود می آید ، این کار را ثبت تغییرات شرکت می گویند. ثبت تغییرات شرکت می تواند شامل موارد زیر شود:

 • افزایش یا کاهش سرمایه شرکت
 • ثبت تغییرات موضوع شرکت
 • ثبت تغییرات آدرس شرکت
 • ثبت تغییرات هیئت مدیره شرکت
 • منحل کردن شرکت
 • و...

به صورت کلی ثبت تغییرات شرکت می تواند شامل تمامی اطلاعاتی شود که فرد تاسیس کننده شرکت در مراحل ثبت شرکت فوری در سامانه ثبت کرده است. البته ثبت تغییرات شرکت هزینه هایی هم برای افراد دارد.

سخن پایانی

در ابتدای این مقاله به معرفی انواع مختلف دسته بندی شرکت ها پرداختیم و هر کدام از انواع مختلف شرکت ها را شرح دادیم. بعد از شرح کامل انواع شرکت ها به برسی کامل نحوه ثبت شرکت پرداختیم و به صورت کامل مراحل ثبت اینترنتی شرکت را شرح دادیم. بعد از شرح مراحل ثبت شرکت به بررسی مواردی پرداختیم که بعد از ثبت شرکت به آنها نیاز پیدا می کنید مواردی مثل: اخذ ایزو، کارت بازرگانی، کد اقتصادی، ثبت تغییرات شرکت، رتبه بندی شرکت ها و گواهی ارزش افزوده. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد.