دریافت سریع کد اقتصادی در حال حاضر ممکن می باشد. برای اینکه بدانید کد اقتصادی چیست و از چه جهت برای دریافت آن اقدام می کنند، می توانید در ادامه همراه ما باشید.
ثبت شرکت مراحل متعددی دارد و یک کار زمان بر و سختی می باشد. یکی از مراحلی که برای اقدام به ثبت شرکت بایستی انجام شود، دریافت سریع کد اقتصادی است. نداشتن کد اقتصادی، ثبت شرکت را برای متقاضیان غیر ممکن می سازد. در این تاپیک، کد اقتصادی را کاملاَ معرفی کرده و بیان خواهیم کرد که این کد چه کاربردی دارد. پس اگر شما هم در تکاپوی ثبت شرکت هستید و یا قصد دارید برای ثبت شرکتی اقدام نمایید، مطالب بعدی را مطالعه کرده تا روند ثبت شرکت مورد نظر شما سریع تر از حالت عادی پیش رود.
این اطلاعات را به این منظور ارائه می دهیم تا هیچ فردی بدون آگاهی قبلی قدم در راه ثبت شرکت ها نگذاشته و در پروسه انجام امور ثبتی دچار مشکل نشود.

کد اقتصادی چیست و چه کاربردی دارد؟

اول از هر چیزی لازم است تعریفی راجع به کد اقتصادی در اختیار داشته باشید و بدانید که اصلاً کد اقتصادی چیست. برای ثبت شرکت، لازم است در سازمان مالیاتی هم ثبت نام نمایید. وقتی ثبت نام شما در سازمان مالیاتی انجام شد، کد ۱۲ رقمی در اختیار شما قرار می گیرد که مختص شرکت شماست. این کد که اولین رقم آن عدد ۴ است، برای بررسی امور مالیاتی در نظر گرفته شده است. زیرا در گذشته که کدی برای بررسی امور مالیاتی شرکت ها نبود، مشکلات متعددی سیستم های مالیاتی را تهدید می کرد. خوبی کد اقتصادی این است که با در دست داشتن آن، فعالیت های اقتصادی به وضوح قابل پیگیری هستند.
شاید با خود بپرسید به جز پیگیری امور مالیاتی، این کد اقتصادی از چه کاربردهای دیگری برخوردار می باشد؟
در پاسخ باید گفت که کاربرد کد اقتصادی بر همه واضح است. شرکتی که دارای کد اقتصادی باشد به راحتی قادر به انجام امور زیر است:

 • شرکت در مناقصه و مزایده
 • اخذ قرارداد با شرکت های دولتی
 • باز کردن حساب در بانک
 • صادر کردن فاکتور
 • مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی شرکت

دریافت سریع کد اقتصادی

حال که با کد اقتصادی آشنا شدید، بی شک تمایل دارید از مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی شرکت هم مطلع شوید تا جهت اخذ آن اقدام نمایید.
در زیر، مراحلی که جهت دریافت سریع کد اقتصادی باید طی کنید را به صورت مختصر و مفید بیان کرده ایم:

 1. در مرحله اول لازم است که دفترچه مربوط به کد اقتصادی را تکمیل و بررسی نمایید.
 2. در مرحله دوم، فرم ب کد اقتصادی از واحد ثبت اداره دارایی را لازم است تکمیل نمایید.
 3. در مرحله سوم، نیاز به ارائه کپی اساسنامه و آگهی تاسیس شرکت می باشد.
 4. در مرحله چهارم، ارائه کپی مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره لازم و کافی است.
 5. در مرحله پنجم بسته به نوع شرکت که سهامی خاص یا مسئولیت محدود می باشد، نیاز به ارائه کپی اظهارنامه شرکت و یا شرکتنامه است.
 6. در مرحله ششم بایستی پروانه بهره برداری یا مجوز تاسیس را در صورت وجود ارائه کرد.
 7. مرحله هفتم شامل ارائه کپی سند مالکیت مکان شرکت می باشد.
 8. مرحله هشتم، حق تمبر به اداره دارایی بایستی پرداخت گردد.

بعد از انجام این مراحل و تکمیل مدارک مورد نیاز، لازم است فرم اطلاعات هویت اشخاص حقیقی به حوزه مالیاتی اداره مالیات تحویل داده شود.
اگر بخواهیم جامع و کامل راجع به ثبت نام و دریافت کد اقتصادی صحبت کنیم، باید مراحل زیر را چنین بیان کنیم:

 • مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی
 • انتخاب گزینه ثبت نام کد اقتصادی از منوی سمت راست
 • انتخاب گزینه سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی
 • ورود اطلاعات اولیه و ذخیره آن
 • دریافت نام کاربری و رمز عبور بعد از ۲۴ ساعت در صورت ثبت درست آدرس و کد پستی
 • انجام دوباره مراحل اول و دوم و بعد از آن انجام مرحله هفت
 • ثبت نام کد اقتصادی و پر کردن اطلاعات مورد نیاز

هنگامی که این مراحل را گذرانده و اطلاعات لازم را وارد کردید، در صورتیکه مورد تایید بود، کد اقتصادی برای شما فعال می شود.

آیا می توان شرکت ثبت کرد اما کد اقتصادی نگرفت؟

برای اینکه شرکت ها بتوانند فعالیت کنند، باید در اداره امور مالیاتی ثبت نام کنند و کد اقتصادی دریافت کنند. عواقب ناشی از عدم دریافت کد اقتصادی عبارت است از:

 • ناتوانی در عقد قرارداد با شرکت های بزرگ و کوچک: لازمه عقد قرارداد با شرکت های مختلف، داشتن کد اقتصادی است. زیرا شرکت مقابل، قبل از انجام امور مرتبط با قرارداد، از شما درخواست کد اقتصادی خواهد کرد. در حالیکه اگر شما کد اقتصادی در اختیار نداشته باشید، قرارداد انجام نشده و رقبا جای شما را می گیرند.
 • ناتوانی در اخذ کارت بازرگانی: واردات و صادرات توسط شرکت ها نیاز به کارت بازرگانی دارد. اگر شما پس از ثبت شرکت اقدام به دریافت سریع کد اقتصادی نکنید، نمی توانید کارت بازرگانی گرفته و در زمینه تجارت محصول و کالایی که ارائه می دهید فعالیت داشته باشید. پس می توان لازمه دریافت کارت بازرگانی را داشتن کد اقتصادی معرفی کرد.
 • عدم توانایی شرکت در مناقصه ها و مزایده ها: خریداری اعتبار برای شرکت و مطرح کردن آن در بازار داخلی و خارجی، نیازمند شرکت در مناقصه و مزایده هایی است که در طول سال برگزار می شود. اما زمانیکه شما کد اقتصادی را دریافت نکرده باشید، نخواهید توانست که در مزایده ها و مناقصه ها شرکت کنید و در رقابت با شرکت های بزرگتر و دارای اعتبار بیشتر با شکست مواجه خواهید شد. در نتیجه ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت در مزایده ها و مناقصه ها، نیازمند داشتن کد اقتصادی می باشد.
 • عدم دوری از مشکلات و گرفتاری های مالیاتی: هر شخص حقیقی و حقوقی که در کشور فعالیت می کند، موظف است بسته به سرمایه خود، مالیاتی را به دولت پرداخت نماید. زمانی که شخص دارای کد اقتصادی باشد، مشکلات مالیاتی وی را تهدید نخواهد کرد. همچنین خواهد توانست که از معافیت های مالیاتی هم بهره مند شود. در حالیکه نداشتن کد اقتصادی سبب بروز مشکلات جدی مالیاتی شده و حتی نهایتاً به جریمه کردن شخص حقیقی یا حقوقی منجر خواهد شد.

دریافت سریع کد اقتصادی

پیرامون جریمه ناشی از عدم دریافت کد اقتصادی صحبت شد. بله درست است. دولت به سادگی از عدم دریافت کد اقتصادی توسط شخص حقیقی و حقوقی نمی گذرد. بلکه جرایمی را برای این عده در نظر گرفته که خیلی ها از آن اطلاعی ندارند. جریمه هایی که برای این عده در نظر گرفته شده عبارت است از:

 1. پرداخت ۲ برابر سود معاملاتی که تا به امروز انجام شده و این در حالی است که شخص حقیقی یا حقوقی برای اولین بار از دریافت کد اقتصادی سر باز بزند.
 2. پلمپ سه ماهه شرکت یا همان محل فعالیت اقتصادی در صورتیکه اشخاص حقیقی یا حقوقی برای بار دوم از ارائه کد اقتصادی به اداره مالیات امتناع نمایند.
 3. در صورتیکه این تخلف سه بار تکرار شود، شخص حقیقی یا حقوقی به مدت سه الی شش ماه زندانی می شود و هیچ مدیری از این قاعده مستثنا نیست.

جدای از عدم دریافت کد اقتصادی، جرایم و تخلفات دیگری هم این با این کد صورت می گیرد که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 • استفاده اشخاص از کد اقتصادی دیگران
 • جعل، تقلب، سوء استفاده و تبانی مرتبط با کد اقتصادی
 • عدم ارائه یا درج کد اقتصادی خریدار و فروشنده در صورتحساب فروش کالا و غیره.
 • دریافت سریع کد اقتصادی از کدام مجموعه امکان پذیر است؟

همانطور که گفته شد، لازم است برای دریافت کد اقتصادی سریع، به سامانه مالیاتی کشور مراجعه نمایید. اما بد نیست بدانید که این روزها انجام بسیاری از امور بر عهده مراکز مربوطه است. یعنی افرادی که زمان یا شرایط این را ندارند تا به دنبال انجام امور کارهای مالیاتی بپردازند، انجام امور را به مجموعه هایی که در این حوزه فعالیت می کنند می سپارند.
تعداد چنین مجموعه هایی روز به روز در حال افزایش است و خوشبختانه توانسته اند در میان اشخاص حقیقی و حقوقی به جایگاه خوبی دسترسی پیدا کنند.
از موسسه و مجموعه هایی که ارائه دهنده کلیه خدمات در خصوص امور ثبتی هستند، می توان اطلاعاتی راجع به چگونگی اخذ کد اقتصادی به دست آورد و یا انجام امور مربوط به دریافت سریع آن را بر عهده این موسسه ها قرار داد.
بد نیست بدانید اشخاص حقوقی و حقیقی که در زیر به آن ها اشاره شده، ملکف به دریافت کد اقتصادی هستند:

 • شرکت های فعال در زمینه تولید، مونتاژ و توزیع کالا و محصولات
 • شرکت های ارائه دهنده خدمات و فعال در حوزه امور خدماتی
 • تمامی افراد مشغول در زمینه تولید، مونتاژ و عرضه کالا و محصولات مختلف
 • افراد فعال در زمینه کارهای خدماتی

در کل می توان اشخاص حقیقی و یا حقوقی را به دریافت کد اقتصادی مکلف کرد که از مراجع مربوطه جواز کسب و کار دریافت نموده اند یا مکانی را دارا هستند که محل فعالیت تجاری آن هاست.
اگر فعالیت شما جز این می باشد، نیاز به اخذ کد اقتصادی نداشته و مالیاتی به شما تعلق نمی گیرد. ناگفته نماند کسب و کارهای اینچنینی تعدادشان محدود بوده و اکثراً مشمول پرداخت مالیات می شوند.

سایت ثیت عصر جدید پیشرو در خدمات کد اقتصادی شرکت ها

یکی از مجموعه های فعال در حوزه ثبت شرکت ها و انجام امور مرتبط با اخذ کد اقتصادی، مجموعه عصر جدید مهان پیشرو می باشد که خدمات حقوقی و ثبتی زیر را برای شرکت های مختلف انجام می دهد:

 • اخذ کد اقتصادی
 • ثبت شرکت
 • ثبت برند
 • ثبت اختراع
 • اخذ کارت بازرگانی
 • اخذ ایزو
 • گواهی ارزش افزوده
 • اخذ کد کارگاهی
 • ثبت طرح صنعتی
 • پلمپ دفاتر
 • تنظیم و ثبت صورت جلسات
 • مجوز تاسیس پروانه بهره برداری

دریافت سریع کد اقتصادی

این مجموعه از تیم وکلا و کادر اداری مجرب و با تجربه تشکیل شده است که سابقه طولانی مدت در انجام امور اینچنینی دارد. شعار این مجموعه را می توان ارائه خدمات عالی در زمان کم و با حداقل هزینه برای مشتریان، موکلان و متقاضیان اعلام داشت.
خوشبختانه تا به امروز که چند سالی از فعالیت این مجموعه در ایران می گذرد، کادر اداری و وکلای با تجربه توانسته اند به هدف خود که کسب رضایت مشتریان می باشد، دست پیدا کنند.
دفتر اصلی این مجموعه در تهران واقع شده که مراجعه حضوری آسان را برای ساکنین و متقاضیان ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی در تهران فراهم آورده است. اما ممکن است خیلی از اشخاص حقیقی و حقوقی در شهرهایی به جز تهران، قصد همکاری و فعالیت با مجموعه یا موسسه عصرف جدید مهان پیشرو داشته باشند. به این افراد چه پیشنهادی می کنید؟
این مجموعه مدتی است به منظور راحتی هر چه بیشتر حال متقاضیان، در فضای مجازی فعالیت رسمی خود را آغاز نموده است. خوبی سایت عصر جدید مهان پیشرو این است که درخواست انجام تمامی امور به کمک چند کلیک ساده برای افراد ممکن می باشد و دیگر نیاز نیست فرسخ ها راه را پیموده، در ترافیک های سنگین بمانید، زمان و هزینه گزافی را به هدر بدهید و نهایتاً اقدام به ثبت شرکت یا اخذ کد اقتصادی کنید. اگر می خواهید قبل از همکاری با این موسسه، درباره آن بیشتر بدانید، با افرادی که در سمت های مختلف این موسسه به خدمت رسانی مشغول هستند آشنا شوید و غیره، اول از طریق گوگل به سایت رسمی دسترسی پیدا کنید.
از طریق سایت، اطلاعات خوبی می توان دریافت کرد. در صورتی که، همه زمان و هزینه بسیاری را برای دسترسی به این اطلاعات صرف می کنند و آخر سر هم یک سری از اطلاعات به صورت نا درست در اختیار آن ها قرار می گیرد.
راه های ارتباطی با مشاورین بخش های مختلف این موسسه بسیار آسان است. در صورتی که می خواهید از خدماتی نظیر مشاوره بهره مند شوید، از طریق شماره تماس های اعلام شده در سایت، با مشاورین مربوطه تماس حاصل فرمایید.
اگر قصد دارید تا ثبت شرکت، اخذ کد اقتصادی، دریافت کد کارگاهی و امور دیگری از این قبیل را از موسسه عصر جدید مهان پیشرو درخواست کنید، باید بدانید که محدودیت زمانی نخواهید داشت. در هر ساعتی از شبانه روز که تصمیم بگیرید، می توانید با چند کلیک ساده درخواست دهید. در صورتیکه طی انجام امور به صورت حضوری، لازم است تنها در ساعات اداری اقدام به ثبت درخواست های اینچنینی کرد.