گواهی ارزش افزوده

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده

یکی از مسائل مهم در اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده گرفتن مجوز فعالیت در این نهاد مالیاتی است، یکی از این مجوزها گواهینامه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده (دریافت گواهی ارزش افزوده یا همان vas) می باشد .شاید عده زیادی از فروشندگان کالا و یا ارائه کنندگان خدمات هنوز با این گواهینامه آشنایی نداشته ولی در صورتحساب های خود مالیات را محاسبه کرده و از خریداران دریافت می کنند .در صورتی که بعد از اتمام مراحل ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی در سازمان مالیات بر ارزش افزوده، اشخاص حقیقی و یا حقوقی باید مجوز لازم جهت اعمال قانونی را داشته باشند ، در غیر این صورت دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده غیر قانونی است و باید از صورتحساب فروشندگان کسر گردد.

دریافت مبلغ فوق فقط با مجوز سازمان مالیات بر ارزش افزوده و تحت عنوان گواهینامه ثبت نام قابل اجرا است .بعد از ثبت نام نهایی و ارائه اظهارنامه دوره ۳ ماهه مالیات بر ارزش افزوده می توانید نامه ای بنا به درخواست آن سازمان تنظیم نموده و جهت گرفتن مجوز فوق اقدام نمایید . در حال حاضر در برخی از ادارات سازمان مالیات بر ارزش افزوده به غیر از مراحل فوق اشخاص را ملزم به گرفتن تاییدیه ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم می کنند.

طبق این دستور هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان هر دوره ۳ ماهه باید خرید ها و فروش خود را در نرم افزار online یا offline ثبت کرده و در حوزه مشخص شده در منطقه خود ارائه کرده و تاییدیه سازمان مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کنند . در غیر اینصورت سازمان مالیات بر ارزش افزوده به هیچ عنوان گواهینامه فوق را صادر نمی کند.

این گواهینامه بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، بصورت ۶ ماهه یا یک ساله صادر می شود ، که بعد از پایان تاریخ اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی می باشند .کلیه خریداران موظند هنگام پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان ، گواهینامه ثبت نام را از آنها درخواست کرده و پس از رویت آن ، و اعتبار تاریخ ، نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

گواهی ارزش افزوده به دو نوع می باشد.

 1. گواهی ارزش افزوده حقیقی (شخصی)
 2. گواهی ارزش افزوده حقوقی (شرکتی)

در هر دو مورد جهت دریافت گواهی ارزش افزوده مراحل زیر را باید طی کرد:

مرحله اول:

شخصی که تولیدی دارد باید حتما شرکت خود را به ثبت برساند، نوع شرکت مهم نیست، مسئولیت محدود باشد یا سهامی خاصی و یا غیره ..

مرحله دوم:

زمانی که شما ثبت شرکت خود را انجام دادید حتما باید دفاتر پلمپ قانونی و تجاری خود را  با ثبت نام در سامانه ثبت شرکتها ، ثبت کرده و مدارک مورد نیاز را به اداره ثبت شرکتها ارسال کنید.

پس از تایید از اداره ثبت شرکتها  دفاتر پلمپ قانونی شما از طریق اداره پست به آدرس شرکت ارسال می گردد.

مدت زمان پروسه پلمپ دفاتر ۱۰ روز کاری است.

مرحله سوم:

طبق قوانین جدید زمانی که ثبت شرکت شما انجام شد به صورت اتوماتیک شرکت شما به اداره دارایی حوزه مربوط به منطقه شما معرفی میشود ،جهت دریافت کد اقتصادی که شما پس از دریافت اوراق ، اسناد و روزنامه رسمی شرکت باید به حوزه مربوطه مراجعه کنید.

جهت تشکیل پرونده مالیاتی بابت دریافت کد اقتصادی ۱۲ رقمی ( ضمناََ کد اقتصادی به ۲ نوع حقیقی یا حقوقی است) یکی از شرایط دریافت کد اقتصادی شخص حقیقی یا حقوقی حتما باید دفتر کار (فعالیت) داشته باشد به این دلیل که کارشناس اداره مالیات جهت صحت وجوداین شرکت مراجعه حضوری خواهند داشت.

پس از این مرحله کد اقتصادی صادر میگردد و زمان تقریبی دریافت کد اقتصادی ۳۰ روز می باشد.

مرحله چهارم:

پس از دریافت کد اقتصادی شما می بایست با مدارک کد خود که از اداره دارای دریافت کرده اید به اداره مالیات بر ارزش افزوده ، جهت تشکیل پرونده ارزش افزوده مراجعه نماید.

برای دریافت گواهی ارزش افزوده حتما باید شما کد اقتصادی داشته باشید، پروسه زمانی جهت تشکیل پرونده تا دریافت گواهی ارزش افزوده حدود ۲۰ روز می باشد.

این گواهی در سامانه مالیاتی ارزش افزوده به صورت الکترونیکی صادر می گردد و یک نسخه از آن توسط اداره پست به آدرس شرکت ها ارسال میگردد.امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعاتی در مورد نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده به شما عزیزان داده باشیم.

مدارک ثبت نام اولیه ارزش افزوده

 • نام بانک شرکت
 • نام شعبه بانک
 • کد شعبه
 • شماره حساب
 • تلفن رئیس هیات مدیره
 • کد پستی و آدرس رئیس هیات مدیره
 • کد اقتصادی
 • آخرین تغییرات
 • مدارک آخرین اعضا

 

برای اطلات بیشتر در مورد نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده ، مراحل و مدارک مورد نیاز ان میتوانید از کارشناسان و وکلای ما در ثبت عصر جدید یاری جویید.

(ارائه خدمات تخصصی در مؤسسه عصرجدید پیشرو)

 

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا