گواهی ارزش افزوده

شرایط دریافت گواهی ارزش افزوده چیست؟

گواهی ارزش افزوده تصدیقی برای این است که شما تمامی مالیات های ارزش افزوده ی خود را واریز کرده اید و مدارک لازم برای اثبات آن را دارا هستید و می توانید برای مامور مالیات و غیره این مسائل را توضیح دهید.

ارزش افزوده و گواهی آن

بر اساس ماده سوم قانون مالیات بر ارزش افزوده ما به التفاوت ارزش واقعی کالا در مقایسه با خدماتی که برای عرضه ی آن کالا انجام شده است و همچنین تفاوت ارزش کالا و خدماتی که برای عرضه آن خریداری شده است در یک مدار و تاریخ معین ارزش افزوده نام دارد.

ارزش افزوده یکی از انواع مالیات بر مصرف می باشد که هم اکنون در اکثر نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که بیان شد گواهی آن نیز به معنی این است که شخص واسطه و یا تولید کننده این ارزش افزوده را پرداخت کرده است.

چه کسانی موظف به پرداخت ارزش افزوده و اخذ گواهی ارزش افزوده هستند؟

ارزش افزوده مالیاتی است که هر کسی به غیر از تولید کننده ی اصلی باید آن را پرداخت کند، این افراد شامل تمامی واسطه ها و تولید کننده هایی است که در مرحله ی دوم قرار دارند. به طور کلی افرادی که بین تولید کننده ی اصلی و خریدار نهایی قرار دارند موظف به پرداخت ارزش افزوده می باشند و باید گواهی ارزش افزوده را اخذ نمایند و سپس در مرحله ی نهایی جمع کل ارزش افزوده را از خریدار دریافت نمایند.

این قیمت بر روی قیمت کالا لحاظ می شود و همه ی افراد کشور که خریدار یک کالا هستند باید این مالیات را در هنگام خرید جنس پرداخت کنند، که برای سهولت مردم و فروشندگان این قیمت ها بر روی خود کالا محاسبه می شوند.

مالیات ارزش افزوده در واقع مبلغی است که خریدار و یا مصرف کننده می پردازد که توسط واسطه ها به دست دولت می رسد.

برای این که دولت بداند که چه کسانی ارزش افزوده را واریز کرده اند گواهی ارزش افزوده صادر می کند تا به راحتی اشخاص را از یکدیگر متمایز نماید.

شکل ظاهری و ویژگی های گواهی ارزش افزوده

باید به صورت یک برگه ی A5 از سمت اداره ی مالیات صادر می شود که از ۶ ماه تا یکسال اعتبار قانونی دارد و می بایست تمامی افراد پس از اتمام اعتبار قانونی نسبت به تمدید آن اقدام کنند، در غیر این صورت متخلف شمرده می شوند و طبق قانون با آنها رفتار شده و باید جریمه هایی را نیز بپردازند.

مراحل دریافت گواهی ارزش افزوده

همانطور که بیان شد اعتبار این گواهی بین ۶ ماه تا یک سال می باشد که به صلاحدید حوزه ی مالیاتی می باشد و آن ها معلوم می کنند که چه مدت زمانی مناسب است اما برای دریافت  ارزش افزوده چه کار هایی را باید انجام داد.

فروشندگان باید در هنگام دریافت مبلغ ارزش افزوده از خریداران مجوز و گواهی ارزش افزوده را به آن ها نشان دهند و خریدار نیز باید هنگام پرداخت این مبلغ در صورت عدم نمایش توسط فروشنده، مجوز را درخواست کند. برای اینکه بتوانیم گواهی را کسب کنیم ابتدا باید مجوز ارزش افزوده را دریافت کنیم.

مراحل دریافت گواهی ارزش افزوده:

 • ثبت نام اولیه ارزش افزوده شرکت
 • تحویل دادن برگ ثبت نام اولیه شرکت همراه با مدارک اصل شرکت (مدارک ثبت نام اولیه ارزش افزوده)
 • ثبت نام مرحله ی دوم پس از اطلاع رسانی رمز عبور
 • ارائه کلیه مدارک بالا به اداره اموال و دارایی
 • اولین برگه ی ثبت شرکت به همراه مجوز و رمز عبور
 • نامه مالیاتی
 • اصل همه ی قراردادها شرکت به همراه کپی مجوز شرکت برای ثبت و صدور ارزش افزوده

مدرک های صدور ثبت نام اولیه مجوز ارزش افزوده:

 1. کد اقتصادی
 2. کپی مدارک تمامی اعضای شرکت مخصوصا شناسنامه و کارت ملی ( براساس آخرین تغییرات)
 3. تاریخ تاسیس شرکت به همراه آگهی
 4. آخرین تغییرات شرکت علی الخصوص نام و یا سمت کارمندان مخصوصا مدیران بخش های مهم
 5. وکالتنامه کاملا محضری
 6. آدرس کامل و مشخص سکونت فرد متقاضی
 7. تلفن ثابت و همراه پیمانکار و مدیر عامل
 8. کد پستی پیمانکار
 9. مجوز فعالیت (گواهی صلاحیت یا نام شرکت در سایت رتبه بندی)
 10. کد پستی دفتر و یا محل فعالیت یا منزل

در این مقاله به توضیح کامل ثبت شرکت می پردازیم.

مدارک لازم برای مرحله آخر ثبت نام گواهی ارزش افزوده:

 1. نام بانک مخصوص شرکت
 2. نام شعبه بانک
 3. کد شعبه و محل آن
 4. شماره حساب شرکت در همان بانک مخصوص
 5. تلفن رئیس هیات مدیره ی شرکت و بانک شرکت
 6. کد پستی و آدرس دقیق رئیس هیات مدیره
 7. کد اقتصادی شرکت
 8. آخرین تغییرات شرکت که در بالا نیز ذکر شده بود
 9. مدارک آخرین اعضای فعال شرکت مخصوصا مدیران بخش های مهم

پس از اینکه مجوز ارزش افزوده برای شرکت ما صادر شد باید به سراغ گواهی ارزش افزوده برویم که بسیار مهم و حیاتی است.

مهمترین بخش در دریافت گواهی ارزش افزوده سایت رسمی اداره مالیات برای ارزش افزوده می باشد که به سایت اوت مشهور می باشد آدرس این سایت نیز در پایین درج شده است:

قبل از اینکه بخواهیم به این سایت مراجعه کنیم باید یک سری از دستورالعمل ها را برای دریافت گواهی ارزش افزوده رعایت کنیم و موارد را به ترتیب اولویت انجام دهیم.

دستورالعمل دریافت گواهی ارزش افزوده

ثبت نام نهایی و آخر درخواست کننده در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی  و تکمیل مراحل ثبت نام و صدور مجوز در سامانه مالیات بر ارزش افزوده

درخواست صدور گواهینامه ارزش افزوده به اداره مالیات بر ارزش افزوده توسط شخص درخواست کننده  در سامانه مالیات بر ارزش افزوده

ثابت کردن وجود فرد حقیقی برای این درخواست و راستی آزمایش برای تمامی اطلاعات موجود در پرونده

ارائه تمامی قرارداد ها و اظهارنامه های مالیاتی مورد بررسی قرار گرفته نشده توسط شخص درخواست کننده

پرداخت تمامی عوارض و مالیات هایی که اداره ی مالیات برای ارائه ی ارزش افزوده تعیین می کند، به همراه تمامی پرداختی های ارزش افزوده تا به کنون.

بعد از پرداخت تمامی عوارض و مالیات ها شخص باید در سایت ارزش افزوده مشخصات خود را وارد کند و شناسه ی کاربری و رمز عبور خود را تحویل بگیرد و برای دریافت گواهی ارزش افزوده ثبت نام نهایی را انجام دهد.

مرحله ی قبلی پیش ثبت نام برای این گواهی بود که شناسه ی کاربری و رمز عبور را برای درخواست کننده مهیا می ساخت، اما بعد از دریافت شناسه کاربری و رمز عبور می بایست مراحل ثبت نام نهایی را انجام داد که علاوه بر تمامی مدارک بالا نیازمند مدارک دیگری نیز می باشد.

پس از دریافت اطلاعات کاربری در صورت تایید شدن موارد ۱ ، ۳ ، ۴ ، ۵ ثبت نام نهایی شما انجام می شود و شما می توانید با مراجعه به سامانه و وارد کردن اطلاعات کاربری خود و ورود به سایت به قسمت ثبت نام ارزش افزوده بروید و درخواست خود را مبنی بر دریافت این گواهی ارائه دهید

به طور کلی تمامی مراحل برای ثبت نام  به شکل زیر می باشد

مرحله ۱) پیش ثبت نام

مرحله ۲) دریافت اطلاعات کاربری

مرحله ۳) ثبت نام نهایی و درخواست گواهی

لازم به ذکر است که شما برای تمدید این گواهی نیز می توانید از همین قسمت اقدام کنید و به جای ثبت نام گواهی به قسمت تمدید گواهی بروید.

در تمدید ارزش افزوده دیگر نیازی به مرحله ی پیش ثبت نام و یا دریافت اطلاعات کاربری برای ورود به سایت ندارید و بدون هیچگونه مقدماتی می توانید وارد سامانه شده و برای تمدید مدارک خود اقدام نمایید.

موسسه حقوقی عصرجدید با مجرب ترین کارشناسان در زمینه ثبت شرکت ، برند ، دریافت ارزش افزوده ، کارت بازرگانی و عضویت ، اخذ گرید و ایزو و… در خدمت شماست. با ما در تماس باشید ، همراهتان هستیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا